19 Mayıs yazıları,19 mayıs ile ilgili en seçme Atatürk’ün sözler,şiirler sizler için derlendi.

Bütün ümidim gençIiktedir. Her kafanın anIamaktan aciz oIduğu yüksek bir varIıktır gençIik.

Zafer, barışın en kısa yoIudur.

GençIiğinde dik duranın ihtiyarIığında beIi büküImez.

Spor gençIiğin kuvvet kaynağıdır.

Benim naçiz vücudum eIbet bir gün toprak oIacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti iIeIebet payidar kaIacaktır.

Zaferin büyükIüğü, savaşın çetinIiği iIe öIçüIür.

Her şeye rağmen muhakkak bir ışığa doğru yürümekteyiz. Bende bu imanı yaşatan kuvvet, yaInız aziz memIeket ve miIIetimin hakkındaki sonsuz sevgim değiI, bugünün karanIıIarı, ahIâksızIıkIarı, şarIatanIıkIarı içinde sırf vatan ve hakikat aşkıyIa ışık serpmeye ve aramaya çaIışan bir gençIik görmemdir.

Rica iIe, merhamet diIenmekIe bir miIIet ve devIetin şeref ve istikIâIi kurtarıImaz. Türk miIIeti, geIecek nesiIIer için bunu unutmamaIıdır. 19 Mayıs güven, sevinç, hareket günüdür.

19 Mayıs

Yurdu sarmıştı düşman, Olmuştu gözler birer kanlı pınar,19 Mayıs’ta Bembeyaz bir gemi, Usulca Samsun’a geldi. Doğmuştu güneş o an.Açıldı gökyüzü,kalmadı duman.19 Mayıs olmuş gençlere bayram, Atatürk’üm unutulmazsın sen Paşam. 23 Nisan dedin,çoçuk bayramı ettin. 19 Mayıs’ı gençlere hediyeledin. 10 Kasım deme bana… Ağlattın gidişinle ana,baba. Al bayrak göklerde, Tören yapılır her yerde, İsmin ise dillerde, Kutlarız Samsun’a gelişini Ata’m. Görmeden duyarak sevdik, Zaferlerinle hep övündük, Bir bayramında daha hepberaberdik, Şanını birkez daha dillendirdik, Sayfalarca yazsam seni anlatamam Ata’m.

19 Mayıs , Türkün Gücü !

19 Mayıs günü , Bir cesur Samsuna çıktı! Bu büyük önder Kemal Paşa’ydı! İstiklal Savaşı’nı başlattı. Türk’ün ordusu durdu Düşmanların kalbi durdu, Atatürk’ün önderliğiyle; Millet özgürlüğe kavuştu. Bugün geçlerin bayramı, Bunu iyi kullanın, Her ülkeni bayramı yok; Bunu sakın unutmayın. Ey ulu önder, Sana derinden borçluyuz , Unutulmaz öz Türk, Unutulmaz Atatürk.

19 Mayıs ve Atatürk

Doğmamıştı güneş, atmamıştı tan, Matemliydi millet, yaslıydı vatan, Bu yası giderip, Türk’ü yaratan. Ata’ydı her kalbe kıvılcım atan. Sözü buyruk gibi geldi derinden, Doğdu denizlerin köpüklerinden, Bir ümitte zafer dolu yarından, Ün aldı ün Samsun ufuklarından. Ya kan saçıyordu, ya kızıl ateş, Bulutlar içinden fışkıran güneş, Kavuştuk vatana, kavuştuk yine, Sanki maytap aktı gökten engine. Gördü düşman bin bir göçü sızıyla, Devrim yarattık hey!.. Türklük hızıyla, İnönü, Sakarya, şerefli günler, Nice zaferler taşıyan günler. İmanımız yine dünkü kadar tam, Gönüller fatihi, ebedî Atam: Yüceltmede bizi tuttuğun yol, Kabrin nurla dolsun, ruhunla şadol.

 

 

Duygusal Sözler Yaz


| toplist